Astrolojizm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Aloe Vera Faydası Nedir Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera Faydası Nedir Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

admin admin -
438 0

İçindekiler

Aloe Vera Faydası Nedir, Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Aloe vera faydaları bakımından çok eski zamanlardan beri tercih edilen ve bilhassa cilt bakımı için tercih edilen bir nebat olma özelliği yayınlayan bitkidir. Cilde olan yararları yüzünden kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır.

Aloe Vera Nedir?

Şifalı bitkiler içinde en önemli aloe vera tanımı itibariyle orijin itibariyle Afrika’da yetişmiş ve yararları yüzünden günümüzde dünya genelinde bulunabilen bir bitkidir. Özellikle cilt bakımı ve deva yapımında aslı kullanılmaktadır. Anti bakteriyel özelliğinden dolayı cilt bakımının yanısıra temizlik sektöründe de sıklıkla tercih edilmektedir. Bitkinin yaprakları içinde bulunan öz sıvısı fayda göstererek başta cilt olmak suretiyle birçok alanda fayda göstermektedir. Cildin daha parlak ve pak bir manzara kazanmasına yol açtığı gibi bunun yanı sıra yaşlılığa bağlı olarak görülen kırışıklıkların da giderilmesini sağlamaktadır.

Aloe Vera Faydaları Nedir?

Aloe vera faydaları bakımından olabildiğince varlıklı bir içeriğe sahiptir. Eski zaman sağlamış olduğu yararlar yüzünden ölümsüzlük bitkisi şeklinde de adlandırılmıştır. Genel olarak tropikal iklimlerde yetişmesine mukamele faydalarından dolayı son zaman ev ortamında da sıklıkla yetiştirilmektedir. Yapraklarından elde edilmiş ve jel kıvamında olan sıvı başta cilt sağlığı olmak suretiyle birçok yarara sahiptir.

Bu yararlar içinde antioksidan olması öne çıkmaktadır. Vücuttaki toksinlerin, lekelerin, siyah noktaların atılması için faydalı olan bu yapısı, böylece bedenin çok daha güzel bir manzara kazanmasına ve bunun yanı sıra da yaşlılığa bağlı olarak görülen kırışıklıkların giderilmesine tesir etmektedir. Ayrıca muhtelif yaraların ya da yara izlerinin de giderilmesi için etkili olmaktadır. Aloe vera detoks olarak tüketildiğinde ise hazım sisteminin dengelenmesine ve hazımsızlık gibi problemlerin da ortadan kalkmasına destek olmaktadır. Yapısı itibariyle yüksek tansiyonun düşmesini sağlar ve içeriğindeki yüksek su miktarı vasıtası ile de ilaveten böbreklerde oluşan problemlerin da giderilmesine tesir eder.

İlginizi Çekebilir;  Erkekler Neden Aldatır?

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera kullanımı için değişik yöntemler bulunmaktadır. Yapraklarının içerisindeki jel cilde direkt olarak uygulanarak yanık, sivilce ve muhtelif kırışıkların giderilmesine etkili olmaktadır. Bunun için jeli seyrelterek kullanmak gerekmektedir. Jel ilaveten saç bakımında da kullanılabilmektedir. Ayrıca yaprakları detoks haline getirilerek çıkan suyu da içmek büyük bir fayda sağlamaktadır.

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Aloe Vera ile cilt bakımı yapmak için hazır jellerden almak zorunda değilsiniz. Çünkü bu bitkiyi evinizde de yetiştirerek cilt bakımında kullanabilirsiniz. Aloe Veranın yapraklarının içerisinden çıkaracağınız jeli cildinize sürmeniz kafi olacaktır.
Aloe Vera yetiştirmek için ilk önce satın aldığınız bitkiyi güneşli bir yerde tutmalısınız. Güneşi seven bir nebat olmasından hızlıca gelişim gösterecektir. Günlük 6 – 8 saat içinde güneş ışığı alması kafi olacaktır. Soğuk havalarda ise esasen güneş ışığı görmesi pek olası olmadığından bitkinizi aleni havada bırakmamalısınız.
Sanılanın aksine bu nebat gayet fazla sulamaya gereksinim duymaz. Bu yüzden sulama yaparken dikkatli davranmalısınız. Yüzey toprağının 5 – 6 santimetre kadar kısmının kurumuş olmasını denetim ederek sulama yapabilirsiniz. Bitkiyi şayet fazla sularsanız çürümesine, yapraklarını dökmesine ve mantar gibi problemlerin görülmesine yol açabilir. Bunun için birkaç gün aralıklar ile sulama yapmalısınız.
Son olarak dallarının çok olması için gübreleme de yapabilirsiniz. Nisan ayından eylül ayına kadar Aloe Vera gelişim gösterir. Diğer aylarda ise büyümesi ve yeni dal vermesi durur. Bu yüzden nisan ve eylül aylarında iki kez sıvı ya da katı gübre vermeniz bitkinin gelişim göstermesi açısından kafi olacaktır. Büyümüş yapraklarını kırarak içerisindeki jeli cildinize uygulayabilirsiniz.

İlgili Yazılar