Astrolojizm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Astroloji
  4. »
  5. Aşka mistik yağlarla yelken açın

Aşka mistik yağlarla yelken açın

admin admin -
577 0

Astroloji, pek çok insan tarafından bin yıllardır pek çok kültürde dünü, bugünü ve yarını yorumlamak için kullanılan ve birden fazla bilim dalının yanı sıra kadim bilgilerden yararlanılarak oluşturulan bir kehanet sistemi olarak görülüyor.

Astroloji her ne kadar bilim dünyası tarafından somut bir bilim dalı olarak görülmesede örneğin, araştırmalara göre bazı burçların belli başlı satın alma alışkanlıklarına sahip oldukları gözlemlenmiş. Bu da bir burca ait olmanın kişide yarattığı psikolojik etkiyi kullanarak çeşitli pazarlama faaliyetleri yürütülmesini sağlamış. Yani reklam dünyası bu fırsatı da kaçırmamış…

“Temmuz’un sonuna kadar aşkı bulamayanlar da ne bileyim…”

Neden bunları anlatıyorum? Temmuz’un başından bu yana astrologlar aşkı henüz bulamayanlar için Temmuz’un muhteşem bir ay olduğunu söylüyor. Hatta, aralarında biraz daha ileri gidip “Temmuz’un sonuna kadar aşkı bulamayanlar da ne bileyim” yorumu yapanlar bile var 🙂 Ben de bu nedenle astrolojiden bağımsız olarak, alternatif tıpta kendine yer bulmuş; migren vb. kronik sorunların tedavisinde dahi kullanılabilen şifalı yağlardan bahsetmek istedim. Madem havada aşk kokusu var, neden o kokuyu güçlendirmeyelim? 🙂

Duyguları harekete geçirmek için aromaterapiden yararlanabilir miyiz?

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan aromaterapi öğretileri, söz konusu aşk olduğunda elbette ki önemli bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor.

Bitkilerin kök, yaprak veya çiçeklerinden damıtma yoluyla elde edilen yağları kullanarak yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan aromaterapi, çiftlerin hediye alternatiflerinde yer alan en özel seçeneklerin başında gelirken, yalnız olan ve kalbinin sahibini aramaya çıkanların da kurtarıcısı olabilir mi acaba?

Koku en etkili uyarıcıların başında geliyor

Kokular, vücudumuzda hayati önem taşıyan hormonların salgılanmasını kontrol eden ve beyinde yer alan limbik sistemi uyaran en etkili uyarıcılar arasında. Bu nedenle aromaterapi, olumsuz duygulardan kaynaklanan hormon seviyelerini dengeleyerek hem kişilerin ruh hallerine denge kazandırıyor hem de ilişkisine pozitiflik katmak isteyen herkesin gözdesi oluyor.

İlginizi Çekebilir;  Burçların ait oldukları meslekler !

Radika Aromaterapi’nin kurucularından Aromaterapist Derya Acar beyinde duygularımızı kontrol eden limbik sistemi etkileyerek aşk ve sevgi motivasyonunun kontrol edilebileceğini söylüyor.

Oksitosin hormonu aşkın ve sadakatin yapı taşı

Aşk hormonu olarak bilinen ve aşık olacağımız zamanı, kişiyi ve sadakat duygumuzu yöneten oksitosin hormonu çiftler arasındaki aşk ve sadakatin yapı taşı olma görevini üstleniyor. Hatta, 2013 yılında Oxford Üniversitesi araştırmacılarının yürüttüğü bir çalışma, oksitosinin ilişkilerde güven, empati, pozitif ilişki anıları ve sadakat üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu gösteriyor.

Oksitosin hormonunun salgılanmasını teşvik etmenin en önemli yolu kortizol, yani stres hormonunu azaltmaktan geçiyor. İşte aromaterapi ve uçucu yağlar da bu noktada devreye giriyor.

Aromaterapist Derya Acar konuyla ilgili yapılan araştırmalara dikkat çekerek şözlerine şöyle devam ediyor: “Araştırmalar, misk adaçayı yağı da dahil olmak üzere bazı uçucu yağların hormonları dengelemeye yardımcı olabileceğini ve aşk hormonu üretimini teşvik edebileceğini gösteriyor” diyor.

O halde biz de Radika Aromaterapi uçucu yağ koleksiyonunda da yer alan ve aşk hormonunun salgılanmasını destekleyen uçucu yağlara bir göz atalım.

Konu aşk olunca en etkili 4 uçucu yağ

1. Kalbinizi stres yerine aşka açmanız için: Misk adaçayı uçucu yağı

Kişinin aşkla bütünleşmesinde hormon değerleri büyük önem taşıyor, stres seviyesi azaldığı zamanlarda kişinin oksitosin hormonu yükseliyor. Research Trusted Source araştırması misk adaçayı uçucu yağının stres hormonlarını azaltabileceğini ve bu yolla da aşka sıkıca bağlanabileceğini gösteriyor.

2. Kaygı ve stresi bir tarafa bırakın: Zarif lavanta uçucu yağı

Zarif Lavanta yani Lavandula Angustifolia uçucu yağının kaygı ve stresi önemli ölçüde azalttığını birçok araştırma kanıtlıyor. Aşkın ihtiyaç duyduğu ruh hali ise tam da bunu gerektiriyor.

3. Daha coşkulu olun: Ylang Ylang uçucu yağı

İlginizi Çekebilir;  Bu burçlar hem ilişkide hem evlilikte dikiş tutturamıyor! İşte aşktan yana şansı olmayan burçlar

Yapılan birçok araştırma Ylang Ylang uçucu yağını koklamanın coşku duygusuyla ilişkili olduğunu ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

4. Afrodizyak etkiyi artırın: Gül uçucu yağı
Kaygı giderici, sakinleştirici bir etkiye sahip olan gül uçucu yağı geleneksel olarak afrodizyak olarak da kullanılıyor. Gülün bu etkisinden faydalanmanın en kolay yolu ise gül suyu kullanmak.

Yazımızın sonuna gelirken, Radika Aromaterapi’nin kurucularından Derya Acar’ın uçucu yağların kullanım yöntemleri konusunda yaptığı uyarıyı paylaşmam gerek. Derya Acar, uçucu yağlar için “Uçucu yağlar direkt olarak tene sürülmemeli ve koklanmamalıdır. Etkilerinden faydalanmak için masaj yağına karıştırabilir ya da difüzörde kullanılan suya damlatarak kullanabilirsiniz.” diyor.

Bu arada… Temmuz’un sonuna kadar aşkı bulamazsanız üzülmeyin. Yaz aşkı için önümüzde halen koca bir Ağustos ayı var 🙂

İlgili Yazılar