Astrolojizm

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Astroloji
 4. »
 5. Ay Takvimi Nasıl Hesaplanır?

Ay Takvimi Nasıl Hesaplanır?

admin admin -
555 0

Çin ay takviminde yılda 12 ya da 13 ay vardır ve Miladi takvimden aşağı yukarı 20-50 gün geridedir. Ay takvimi, Çin Yeni Yılı gibi geleneksel Çin festivallerinin tarihlerini belirlemek için kullanılır. Aynı zamanda Çin astrolojisi için de kullanılır. Bugün, bir oldukça Çinli hala Çin takvimindeki doğum günlerini kutlamaya devam ediyor. Peki, Çin ay takvimi nedir, iyi mi hesaplanır ve iyi mi çalışır?

Çin Ay Takvimi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ay takvimi, ayın ve dünyanın yörüngelerine dayanır. Ay, dünya ve güneş ile aynı hizaya geldiği vakit ayın ilk günü ve Ay dolunay olduğunda ayın ortası gelir. Yani, bir ayda 29 ya da 30 gün vardır. Bir Çin senesinde 12 ya da 13 ay vardır. 12 ay için bir yılda 354 ya da 355 gün olacaktır. Diğer 10 günü miladi takvime göre telafi etmek için aşağı yukarı 2 ya da 3 sene için artık ay vardır.

Antik Çin dönemlerinde ay takvimi, çiftçilik, düğünler ve yeni evlerin inşası ve taşınması için tarihleri ​​​​seçmek için kullanıldı. Günümüzde ise Çin’in büyük bir bölümü, günlük hayat düzenlemeleri için Miladi takvimi kullanmaktadır. Ancak, hala bir oldukça ay takvimini önemser çünkü, geleneksel festivaller ay takvimine dayanmaktadır.

Ay Takviminin Kökeni

Muhtemelen 4000 senedir mevcud ay takviminin kökeni, M.Ö 21 ve 16 yüzyılları süresince süren Xia Hanedanlığı dönemine dayanmaktadır. Bu nedenle, ay takvimine Xia Takvimi de denilmektedir.

Bununla beraber ay takviminin, Konfüçyüsçü klasiklerin kullanımını kaydettiği Zhou döneminin 771-476 kadar geliştirildiği net olarak bilinmiyordu.

İlginizi Çekebilir;  Berrak ve sakin bir uyku mu arıyorsunuz? O zaman lucid rüya tekniği tam sizlik!

Çin Ay Takvimi Günleri

Eski Çin halkı, günün her saatini adlandırmak için 12 göksel sistemi ve 10 dünyevi dalı kullanmaktaydı. Batı saat-dakika-saniye sistemi, Qing Hanedanlığı döneminde Çin’e getirildi. Çin takviminde, bütün tarihler düzgüsel iki karakter kullanır.

 • Ayın 1’den 10’a kadar olan günleri Çince rakam karakterleriyle yazılır. Öncesinde, Çince 初 karakteri bulunur (chu, ‘başlangıç’ ya da ‘ilk’ anlamına gelir). Örneğin, ayın 10’u 初十’dir.
 • 11 ila 20. günler, düzgüsel iki karakterli Çin sayıları olarak yazılır. Örneğin, 十五 (shiwu) ayın 15. günüdür ve 二十 (ershi) 20. gündür.
 • 21’den 29’a kadar olan günler, “bir” ile “dokuz” arasındaki karakterlerden ilkin 廿 (’20’ anlamına gelen nian) karakteri ile yazılır. Örneğin, 廿三 (niansan) ayın 23. günüdür. 30. Gün, 30 olarak yazılır, genelde Çince’dir: 三十 (sanshi).

Ay Takvimi Ayları

Ay takviminin ayının uzunluğu yıldan yıla aynı değildir. Çince’de “küçük ay” şeklinde de adlandırılan kısa bir ayda 29 gün bulunurken, “büyük ay” olarak adlandırılan uzun bir ayda 30 gün vardır. Bu şekilde, 12 aylık bir sene (altı 29 günlük ay ve altı 30 günlük ay) 354 gündür.

Ay takvimini güneş döngüleriyle senkronize tutmak için (Miladı takvime göre yitik günleri telafi eder), her iki ya da yılda bir artık ay vardır.

Ay Takviminde Artık Aylar

Bir Çin takvimi ayı, bir “güneş ayı”ndan takribi olarak 0,92 gün daha kısa olduğu için, ay takvimi, güneş takviminden ayda bir günün birazcık altında daha yavaştır.

Ay takviminin güneş takvimi ile yarım aydan fazla senkronize olmasını önlemek için Çin takvimine fazladan bir “artık ay” eklenir.

32 ya da 33 ayda bir. Yani her ikinci ya da üçüncü Çin takvimi yılı 13 ay ve 383-385 gündür. Örneğin; son Çin takvimi artık ayı 2020’deydi. İki dördüncü ay ayı vardı. Bir sonraki artık ay, ikinci bir 2. kameri ayın gözlemleneceği 2023’te olacak.

İlginizi Çekebilir;  Rüyada arı görmek nedir? Rüyada bal arısı görmek ne demek? Rüyada arı sokması ne anlama gelir?

Ay Takvimi Ayların İsimleri

Eski Çin halkı, her ay ayına kendilerinin ya da doğanın o ayda geleneksel olarak yaptıklarına göre ad vermiştir:

 • Ay: Başlangıç ayı. Yılı başlatır.
 • Ay: Kayısı Ayı. Kayısı ağaçları çiçek açar.
 • Ay: Şeftali Ayı. Şeftali ağaçları çiçek açar.
 • Ay: Çekirge Ağacı Ayı. Çekirge ağaçları çiçek açar.
 • Ay: Tatlı Saz Ayı: Dragon Boat Festivali
 • Ay: Lotus Ayı. Lotus çiçekleri açar.
 • Ay: Ayın 7. gününde, 7. günde, Çin Sevgililer Günü
 • Ay: Osmanthus Ayı. Osmanthus çiçekleri açar.
 • 9. Ay: Krizantem Ayı. Krizantem çiçekleri açar.
 • Ay: Yang Ayı. Taocu yang gücünün bu ay kuvvetli olduğuna inanılıyor.
 • Ay: Kış Ayı. Kış gündönümü bu aydadır.
 • Ay: Korunan Ay. Çinliler Bahar Şenliği için hazır etleri muhafaza eder.

Çin Ay Takvimi – Miladi Takvim Arasındaki Fark

Ay takvimi, isminden de anlayabileceğiniz suretiyle ayın hareketlerine dayanır. Ay, dünya ve güneş ile aynı hizaya geldiğinde, yeni kameri ay başlar. Ay dolunay olduğunda, ayın ortasıdır. Bu daire aşağı yukarı 29 gündür. Çin ayında 29 ya da 30 gün vardır. Miladi takvimde ise bir ayda 30 ya da 31 gün olan güneşin hareketine göre hesaplanır.

Çin Ay Takvimi Nasıl Kullanılır?

Çinliler, Çin geleneksel festivalleri, düğün ya da yeni eve taşınmak gibi durumlarda talihli bigün kura çekmek için ay takvimi kullanmaktadır.

Festivaller Çinliler için önemlidir. Tüm geleneksel Çin festivalleri ay takvimine dayalıdır. Bahar Şenliği kamerî senenin birinci günü, Dragon Boat Şenliği ise beşinci ayın beşinci günüdür. Güz Ortası Festivali, 8. ayın 15. günüdür. Çin Sevgililer Günü ise 7.ayın 7. günündedir.

Geleneksel bir Çin Festivalinin tarihini öğrenmek istiyorsanız, muayyen bir yılı aramadan ilkin ay takvimi tarihini bilmeniz gerekmektedir.

Ay Takvimine Göre Burçlar

Çin burçları, tanınmış olarak ay takvimine dayanır. Zodyak yılı, miladi takvime göre Ocak/Şubat aylarında başlayan/biten bir Çin yılının ilk gününden son gününe kadar olan süredir. Örneğin 2022, 01 Şubat 2022’den 21 Ocak 2023’e kadar olan Kaplan yılıydı.

İlginizi Çekebilir;  Akrep Burcu Kadını Özellikleri Neler?

Ay takvimine göre Çin burçlarında 12 hayvan vardır; Sıçan, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Koyun, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz. 12 hayvan, döngüde her vakit bu sıradadır ve her biri bir yılı temsil eder. Çin burcunuzu öğrenmek istiyorsanız, doğum gününüzü Çin takvimine göre denetim ederek hesaplayabilirsiniz.

Çin Ay Takvimi ve Cinsiyet Takvimi

Eski vakit kraliyet aileleri; daha oldukça adam çocuk doğurmak, gücü elinde tutmak ve aile mirasını güvenliğini sağlamak için bebeklerinin cinsiyetini tahmin etmek için Çin cinsiyet takvimini kullanırdı.

Pek oldukça Çinli ebeveyn, kadının doğum tarihini ve bebeğinin doğum tarihini ay takvimine göre kullanarak bir hesaplama yaparak bebeklerinin cinsiyetini tahmin etmek için aynı şekilleri kullandı. Hamile kalmış olduğu ay yaşı ve gebe kalmış olduğu ay, bebeğin kız mı adam mi olacağı konusu ile ilgili bir tahmin verebilmektedir. Ancak, günümüzde bebeklerin cinsiyeti eskisi kadar önemsenmediği için Çin cinsiyet takvimi oldukça fazla kullanılmamaktadır.

Ay Takviminde Uğurlu Gün, Ay ve Yıllar

Çinliler, düğünler ya da bir ev inşa etmeye başlama gibi mühim vakalar için iyi bir tarih kura çekmek için ay takvimini kullanır. Çin takvimindeki birtakım tarihler, düğünler ya da ev nakliyat için makul görülmezken, muayyen şeyleri yapmak için tavsiye edilen diğer günler de vardır.

Örneğin, her Çin ayının 3. ve 17. günleri uğursuz gün olarak kabul edilir. Uğurlu günler, bilhassa Çin’in kırsal kesimlerinde birtakım falcılar tarafınca seçilir. Gelin ve damat evlenmek için tarih seçerken, doğum tarihini, ayını ve yılını, evlenmek için İdeal zamanı hesaplayan bir falcıya verilir. Buna, “shengchenbazi” olarak malum astrolojik doğum verilerinin eşleşmesi denir.

Antik Çin döneminde, sekizinci ayın şanssız bir ay olduğu söylenir. Pek oldukça Çinli, sekizinci ayda fena şeylerin olabileceğini düşünmeye devam etmektedir. Bu nedenle, fazladan sekiz ayı olan bir yıl, bir oldukça Çinli için şanssız bir sene olarak kabul edilmiştir. Ancak bu yalnızca bir batıl itikat olduğundan, modern dönemde inanılan bir kanaat değildir.

İlginizi Çekebilir

Yeni Ay Ritüelleri ve Doğal Taş Programlama

İlgili Yazılar