Astrolojizm

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kadın
 4. »
 5. Evde Zamanınızı En İyi Şekilde Geçirmek için 6 İpucu

Evde Zamanınızı En İyi Şekilde Geçirmek için 6 İpucu

admin admin -
464 0

İçindekiler

Evde Zamanınızı En İyi Şekilde Geçirmek için 6 İpucu

Artık çoğumuz kendimize evde her zamankinden daha çok vakit buluyoruz. Saatlerimizi Netflix‘te geçirmek ya da uyumak için harcamak cazip gelse de, aslında bu boş vakit içerisinde yapabileceğiniz çoğu mükemmel şey var. Evde sıkışıp kalırken üretken olmanın yollarını mı arıyorsunuz? Benimle beraber gelin! Başlamanız için birkaç fikrim var:

“Kaliteli Zaman”ın Tanımlanması

Hepimiz ev içerisinde olmanın ve aile, arkadaşlar ya da mühim bir kişiyle kaliteli vakit geçirmek istemenin hissini biliyoruz. Ama kaliteli vakit aslında ne anlama gelir?

Kaliteli zaman, dikkatiniz dağılmadan, tamamiyle biriyle beraber olduğunuz zamandır. Bu, o kişiyle meşgul olmak ve ona bölünmemiş dikkatinizi vermekle ilgilidir.

Kaliteli vakit çoğu şey yaparak geçirilebilir: konuşmak, oyun oynamak, TV izlemek, beraber bir proje üstünde çalışmak ya da yalnızca birbirlerinin şirketinde vakit geçirmek. Önemli olan, ikinizin de birbirinize odaklanmanız ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almanızdır.

Evde kaliteli vakit geçirmek, sevdiklerinizle bağ kurmanın ve kalıcı anılar yaratmanın mükemmel bir yoludur. Bu nedenle, bir dahaki sefere ev içindeyken, telefonunuzu bir kenara koyun, TV’yi kapatın ve harbiden beraber olduğunuz insanlara odaklanın. Yaptığınıza sevineceksiniz!

1-Evinizde Organize Olun

Temiz ve derli toplu bir eve haiz olmanın yaşamı daha problemsiz hale getirebileceğini herkes biliyoruz. Peki evinizi düzene sokmanın öteki yararları nelerdir?

Daha üretken olacaksınız. Alanınız darmadağın olduğunda, öteki bir şeye odaklanmak zor olabilir. Düzenli bir eve haiz olmak, daha huzurlu hissetmenize ve yolunuza çıkan görevleri üstlenmeye hazır olmanıza yardımcı olacaktır.

Paradan tutum edeceksiniz. İyi organize edilmiş bir ev, daha bereketli bir evdir. Her şeyin nerede bulunduğunu bildiğinizde, esasen haiz olduğunuz eşyaların aynılarını tekrardan satın alma olasılığınız azalır. Ayrıca, mühim eşyaları yitirme olasılığınız daha düşüktür, esasen haiz olduğunuz ürünleri tekrardan almanız size yüksek miktarlara mal olabilir.

Stres seviyelerini azaltacaksınız. Dağınık bir evin kaosu bunaltıcı olabilir ve artan gerilim seviyelerine yol açabilir. Alanınızı düzenleyerek ve organize ederek, rahatlamanıza ve gerilim atmanıza yardımcı olacak sakin bir ortam yaratacaksınız.

İlginizi Çekebilir;  Günlük Beslenme Düzeninde Dengeli Diyet

Eğlenceli aktiviteler için daha çok zamanınız olacak. Kayıp eşyaları aramak ya da dağınıklığı temizlemek için daha azca vakit harcamak, sevdiğiniz şeylerin tadını çıkarmak için size daha çok boş vakit bırakır. Yeni bulduğunuz boş zamanınızı kitap okumak, yürüyüşe çıkmak ya da sevdiklerinizle vakit geçirmek için kullanın.

Daha iyi uyuyacaksınız. Evinizi tanzim etmek de daha iyi bir uyku sağlayabilir. Dağınık bir döşek odası uyku düzeninizi bozabilir ve iyi bir gece uykusu çekmenizi zorlaştırabilir. Dağınıklıktan kurtularak ve huzurlu bir ortam yaratarak, gece süresince daha huzurlu uyumanız daha olasıdır.

2-Bir Rutin Belirleyin

Evde tarihi değerlendirmenin en iyi yolu bir rutin oluşturmaktır. Bu, gününüze bir miktar yapı kazandırır ve sıkılmış ya da yetersiz hissetmekten kaçınmanıza yardımcı olur. Tabii ki, rutininizde esnek olmak ve rahatlamak ve zevk aldığınız şeyi yapmak için kendinize birazcık vakit tanımak önemlidir. Bununla birlikte, muayyen bir rutine haiz olmak, ev içerisinde geçirdiğiniz tarihi en uygun şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Evde bir rutin belirlemenin çoğu yararı vardır. Ruh halinizi ve zihinsel sağlığınızı artırmaya yardımcı olabilir. Belirli bir rutine haiz olmak, size bir gaye duygusu verebilir ve evde olmakla alakalı daha müspet hissetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, her gün ne yapmanız icap ettiğini bildiğiniz için endişe düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Daha üretken olmanızı sağlayabilir. Bir rutin, iyi bir iş/çalışma akışına girmenize ve zamanınızı daha iyi kullanmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, ertelemiş olabileceğiniz şeyleri çözmek için sizi motive edebilir.

Fiziksel sağlığınızı iyileştirebilir. Sağlıklı bir rutin, fizyolojik sağlığınız ve zindeliğiniz için mükemmel olan derli toplu egzersizi içerebilir. Belirli bir rutininiz varsa, öğünleri daha önceden planlama olasılığınız daha yüksek olduğundan daha sıhhatli beslenmenize de yardımcı olabilir.

Ayrıca daha iyi uyumanıza da yardım edebilir. Yatmadan ilkin bir gece rutini yapmak uykunuzun standardını artırabilir. Bunun nedeni, vücudunuza uyku zamanının geldiğini işaret etmesidir. Bu, vücudunuzla iletişim kurmanın iyi bir yoludur.

3-Başkalarıyla Bağlantı Kurun

Uzun süre ev içinde kalmanın herkes için iyi olmadığını herkes biliyoruz. Bazı insanlar, bir yerde çok uzun süre kaldıktan sonra huzursuz ve keyifsiz hissetmeye başlar. Duvarlar üzerine üzerine geliyormuş gibi hissetmeye başlayabilir. Heyecandan çılgına dönmemek için başkalarıyla irtibat kurmanın ve evde eğlenmenin yollarını bulmak önemlidir!

İlginizi Çekebilir;  Yaşlanma Karşıtı Doğal Cilt Bakımı

Başkalarıyla irtibat kurmanın bir yolu, beraber online oyunlar oynamaktır. Bu, Adam Asmaca’dan, daha komplike strateji oyunlarına kadar her şey olabilir. Ayrıca her insanın aynı anda aynı filmi izlediği ve sonra film ile alakalı söyleşi etmiş olduğu film geceleri düzenleyebilirsiniz. Kendinizi yaratıcı hissediyorsanız, her insanın her hafta aynı yemeği yapmış olduğu ve sonra tartıştığı sanal bir kitap kulübü ya da yiyecek pişirme kulübü de başlatabilirsiniz.

Evde sıkışıp kaldığınızda kendinize iyi bakmanız da önemlidir. Düzenli egzersiz yaptığınızdan emin olun. Gün içerisinde hoşunuza giden bir şey yapmak için mola vermek ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olacak ve sizi bitkin düşmekten alıkoyacaktır. Kendinizi bunalmış hissetmeye başlarsanız, yardımcı için bir arkadaşınıza ya da aile üyenize ulaşın.

Duvarların üstünüze gelmesinden ve o bunalmadan kaçınmak istiyorsanız, başkalarıyla bağlantıda kalmak ve kendinize bakmak, yapmanız gereksinim duyulan mühim şeylerdir. Gerektiği durumda kendinizi dışarı atmaktan ve eğlenmekten çekinmeyin!

4-Kendinize Zaman Ayırın

İş gerilimli olabilir. Sürekli teslim tarihleri, toplantılar ve projeler ile alakalı endişelenirken dinlenmek için vakit bulmak zor. Bu nedenle, her gün yalnızca birkaç dakika bile olsa kendinize vakit ayırmanız olabildiğince önemli.

Bunu yapmanın bir yolu, ev içerisinde rahatlatıcı bir ortam yaratmaktır. Bu, döşek odanızı yumuşak çarşaf ve yastıklarla bir sığınak haline getirmek, lavanta gibi sakinleştirici kokular eklemek ya da rahatlatıcı müzik dinlemek anlamına gelebilir. Ayrıca yoga, meditasyon ya da derin soluk egzersizlerini tecrübe etmek isteyebilirsiniz.

Ne kadar meşgul olursanız olun, gerilim atmak ve tekrardan şarj olmak için her gün birazcık vakit ayırmanız gerekli. Kendinize dikkat ederek, yolunuza çıkan her şeyle daha iyi başa çıkabileceksiniz.

5-Aktif Biri Olun

Aktif olmak sağlığımız için önemlidir, fakat birtakım durumlarda kalkıp hareket etme motivasyonunu bulmak zor olabilir. Neyse ki, evinizden bile çıkmadan eğlenmenin ve nabzınızı yükseltmenin çoğu yolu var!

İşte sizi terletecek ve gülümsetecek favori iç mekan aktivitelerimizden bazıları:

 • Dans partisi: En sevdiğiniz şarkıları çalın ve özgür bırakın! Dans etmek, aynı anda hem hareket etmenin hem de eğlenmenin mükemmel bir yoludur.
 • Kendin Yap Ürünleri: Sandalyeler, battaniyeler, yastıklar ve hulahoplar gibi ev eşyalarını kullanarak bir takım mani oluşturun. Parkuru ne kadar süratli tamamlayabileceğinizi görün!
 • Çöpçü avı: Yaşam alanınızın etrafına bir sürü ufak nesne saklayın ve hepsini ne kadar ivedi bulabileceğinizi görün. Bu, her yaştan çocuklar (ve yetişkinler!) için mükemmel bir oyundur.
 • Yoga: Aynı anda kaslarınızı gevşetmenin ve germenin klasik bir yolu. Çevrimiçi olarak takip edebileceğiniz tonlarca bedava yoga videosu var.
 • Zıplama hareketleri: Her zaman, her yerde yapabileceğiniz kolay fakat etkili bir kardiyo egzersizi. Başınızı tavana vurmamak için kafi açıklığa haiz olduğunuzdan emin olun!
 • Favori iç mekan aktiviteleriniz var mı? Aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz!
İlginizi Çekebilir;  Rüyada kuaföre gitmek nedir? Rüyada saç kestirmek, saç boyatmak, makyaj yaptırmak nedir?

6-Akıl Sağlığınıza Dikkat Edin

Evde çok daha çok vakit geçirmek birtakım yönlerden mükemmel olabilir, bunun yanı sıra zihinsel sağlığımız için de harbiden zor olabilir. Bu süre zarfında zihinsel sağlığımıza dikkat etmek ve kendimize iyi baktığımızdan emin olmak önemlidir.

Arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle bağlantıda kaldığınızdan emin olun. Sosyal etkileşim, zihinsel sağlığımız için çok önemlidir, bu nedenden dolayı karşı karşıya buluşamasanız bile, online ya da telefonla iletişimde kaldığınızdan emin olun.

Mümkünse her güneş ışığına maruz kalın. Temiz hava ve D vitamini zihinsel sağlığımız için harikadır, bu nedenden dolayı mümkünse her gün cama ya da balkona çıkın. Dışarı çıkmayacak dahi olsanız vücudunuzun gereksinim duyduğu ögeleri alın.

Medya tüketiminize dikkat edin. Çok fazla haber harbiden bunaltıcı olabilir, bu yüzden kendinizi günde bir ya da daha az, manşetleri denetim etmekle sınırlandırmaya çalışın. Ayrıca toplumsal medyayı gerilimli buluyorsanız, bir müddet ara verin.

Size iyi mi iyi hissettiriyorsa o şekilde öz bakım uygulayın. Bu, rahatlatıcı bir banyo yapmak, en sevdiğiniz kitabı okumak, meditasyon yapmak ya da kendinizi iyi hissettiren rastgele bir şey anlamına gelebilir.

Sonuç olarak, evde geçirdiğiniz tarihi en uygun şekilde değerlendirmenin çoğu yolu vardır. Bu tarihi aileniz ve dostlarınızla tekrardan irtibat kurmak, şahsi projeler üstünde çalışmak ya da yalnızca rahatlamak ve boş zamanınızın tadını çıkarmak için kullanabilirsiniz. Ne yapmayı seçerseniz seçin, sizin için en mühim olan şeye odaklanmak için bu eşi benzeri olmayan fırsattan yararlandığınızdan emin olun.

İlgili Yazılar