Astrolojizm

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Astroloji
 4. »
 5. Ganesh Nedir?

Ganesh Nedir?

admin admin -
507 0

Ganesh ya da Ganesha aslında bir insandır, Lord Shiva ve Devi Parvati’nin çocuğudur. Ganapati ya da Vinayaka gibi isimlere de sahiptir. Sembolize edilmiş olduğu zamansa bir file dönüştürülmüştür. Bilgeliğin sembolü olan bu fil büyük başlıdır ve bir insan gibi ayakta durmaktadır. Görsel içerisinde mevcud her nesneninse kendine özgü anlamları bulunmaktadır. Dolayısıyla titreşimi ve enerjisi olabildiğince yüksek olan bir görseldir.

Ganesh Nedir?

Ganesh, olabildiğince büyük bir bedene haiz olan bir fil tasviridir ve evreni temsil etmektedir. Filin baş bölümü bilgeliği temsil etmektedir fakat ağzı açıksa dünyevi zevkleri, kapalıysa azca ve öz konuşmayı anlatım etmektedir. Kulaklarının büyük olmasının sebebi Ganesh’in kendisine seslenenleri duyabilmesi içindir. Hortum etrafında yer edinen dişler, duygusallığı ve mantığı anlatım ederken fillerin gözleri kibirden vazgeçilmesi için ufak olarak yapılmaktadır. Ayrıca alnında yer edinen sembol, dönemin geçmiş – şimdi – gelecek olarak ayrılmasını sağlamaktadır.

Hortum, Ganesh’in her yere ulaşabileceğini ve her şeyi elde edebileceğini anlatım eder. Farklı boyutlarda tasvir edilebildiğinden kaynaklı hortumun bir öteki anlamı ufaklığına ya da ebatlarına bakılmadan her işi başarıyla tamamlamanın önemidir. Kıvrıldığı vakit om sembolü şeklinde de kullanılabilmektedir. Hortumun sağa dönük olması aydınlanmayı temsil etmiş olduğu için bu motif genelde tapınaklarda kullanılır. Düz şekilde duran hortumlarsa en kıymetli Ganesh motifleridir ve sıklıkla hediyeleşirken tercih edilirler.

Ganesh Sembolünün Kullanım Alanları Nelerdir?

Ganesh sembolü çok katı olmadığından kaynaklı gündelik yaşamda da kullanılabilmektedir. Dolayısıyla birçok süs eşyasında ve meditasyon araçlarında bu sembole rastlanması mümkündür. Çoğunlukla meditasyonda kullanıldığı içinse enerjisi vasıtası ile engellerin ortadan kalkması ve kişinin bilgelik kazanması amaçlanır. Ayrıca sembol içerisinde bulunan motifler bundan kaynaklı fena özellikleri baskılamak ve daha iyi bir insana dönüşmek için de Ganesh’den yardım alınabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Psişik Yetenekleri Uyandırmak için Unicorn Enerjisinin Kullanımı

Ganesh Etkileri

 • Ortamı olumsuz enerjiden arındıran bir yapıya sahiptir.
 • Yeni bir işe başlarken anılması engelleri ortadan kaldırır.
 • Var olan problemlerin kolay biçimde çözülebilmesine destek olur.
 • Derin bir psikolojik yolculuğa çıkmak için kullanılabilir.
 • Kibri, cimriliği, sabırsızlığı ve benzer fena özellikleri ortadan kaldırır.
 • Stresi azaltarak insanların daha iyi hissetmesine destek olur.
 • Hayal enerjisini geliştirir ve sanatla alakalı alanlarda etkin olması sağlar.
 • Yaşama daha iyi bir biçimde ahenk sağlamayı kolaylaştırır.
 • Hortumu sola dönük olduğunda maddi zenginli getirir.
 • Bir evi arındırır ve hane içerisine mutluluk, bolluk, bolluk getirir.
 • Spritüal çalışmalarda kullanıldığında daha etkin olunmasını sağlar.

Ganesh Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ganesh kullanırken hortumun hangi yöne baktığına bilhassa dikkat edilmelidir. Sağa dönük hortumların yakarma dışı kullanılması doğru bulunmadığı için sola dönük hortum tercih edilmelidir. Ayrıca sembolün enerjisinden yararlanmak isteyenler ilk ilkin enerji bakımı yapmalıdır. Dolayısıyla tütsü yakarak görselin üstünde dolaştırmak ya da nesneyi toprak üstünde beklettikten sonrasında kullanmaya adım atmak olabildiğince önemlidir.

İlgili Yazılar