Astrolojizm

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Astroloji
 4. »
 5. Gayatri Mantra Nedir?

Gayatri Mantra Nedir?

admin admin -
500 0

Oldukça muteber bulunan ve kullanılan mantralardan biri gayatri mantradır. Bu mantranın allah tarafınca Brahmarshi Vishvamitra’ya gösterildiğine ve vahiy edildiğine inanılmaktadır. Diğer kadim kültürlere göre güneşi temsil etmiş olduğu düşünülse de gayatri mantrada aslolan bahsedilen tanrısal bir ışıktır. Bu ışığın vücuda girmesi ve şahsa yarar sağlaması içinse mantradan yardım alınmaktadır. Ancak her gelenekte değişik anlamlar kazanmış, bundan kaynaklı değişik şekillerde kullanılmaya başlanmıştır.

Gayatri Mantra Nedir?

Gayatri mantra, aslında bir sembol değildir, yazıdır. Fakat bu makale değişik tasarımlarla eşleştirilerek düz makale şeklinde değil, bir dizayn şeklinde kullanılmaktadır. Anlamında güneşin şanına teşekkür edilmekte, ışığın anlayış ve inanışı aydınlatması için dua edilmektedir. Güneş sadece bir sembol olmasından kaynaklı güneşe tapma gibi bir vaziyet mevzubahis değildir. Aksine, tanrının ışığını çekmek için kullanılan bir kanal gibi görülmektedir.

Gayatri Mantra Sembolünün Kullanım Alanları Nelerdir?

Kişinin ömrünü uzatmak, hastalıklarını iyileştirmek, varlıklı olmak, unvan kazanmak gibi bir çok sebepten kaynaklı gayatri mantra kullanılabilir. Öyle ki manu yasalarına göre daha etkili bir mantra olmadığı öne sürülmektedir. Üç sene süresince derli toplu kullanan kişilerin tanrıya yakınlaşacağı ve günahlarının affedileceği düşünülmektedir. Bunun için metnin ibadetlerde kullanılması ve sıklıkla zikredilmesi gerekmektedir.

Diğer dinlerde de arındırıcı etkiye haiz olmasından kaynaklı gayatri mantra kullanması yapılmıştır. Ancak semavi dinlerde bu makale kullanılmamıştır. Daha çok spritüal mevzularda iyileşme sağlamak, enerji dengelemek ve doğanın titreşimine hükmetmek için tercih edilmiştir. Ayrıca birtakım nesnelerin üstüne kazındığı için dekor ya da süs gibi amaçlar doğrultusunda kullanılabilmesi mümkündür.

Gayatri Mantra Etkileri

 • Kişinin istediği her başarıyı kazanmasına yardım eder.
 • Enerjinin ve auranın temizlenmesine destek olur.
 • İyi insanları fena insanlardan korur.
 • Olumsuz duygu ve kanaatleri dağıtarak ruhu ferahlatır.
 • Dinlendirici olmasından kaynaklı basitçe uyumaya yardım eder.
 • İnsanları kötülüklerden uzak tutar, iyilik hazırlamaya teşvik eder.
 • Anlayışlı ve sakin şekilde hareket etmeyi kolaylaştırır.
 • Her türlü çift ilişkide anlaşmayı daha iyi hale getirir.
İlginizi Çekebilir;  Rüyada arı görmek nedir? Rüyada bal arısı görmek ne demek? Rüyada arı sokması ne anlama gelir?

Gayatri Mantra Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayatri mantra, üstüne tanrısal fer çekmek isteyen kimseler tarafınca kullanılabilir. Fakat bu amaçla kullanırken kötülükten sakınmaya ve daha fazla iyilik hazırlamaya çaba edilmelidir. Meditasyon gibi uygulamalardaysa metnin şahsa yakın durması ve okunabilecek şekilde yerleştirilmesi gerekir. Farklı bir dilde yazılıyorsa da metnin anlamını araştırmak, çağrışım yapmış olduğu şeylere odaklanmak daha doğru olur. Enerjinin pak kalması içinse ara ara tütsülenmesi olabildiğince önemlidir.

 

İlgili Yazılar