Astrolojizm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Astroloji
  4. »
  5. Horus’un Gözü Sembolü Nedir?

Horus’un Gözü Sembolü Nedir?

admin admin -
530 0

Antik Mısır döneminden günümüze ulaşmayı başaran ve popülerliğini yitirmeyen sembollerden bir tanesi de Horus’un Gözü şeklindedir. Bu sembol ağırlıklı olarak Mısır mitolojisinde yer edinmiştir. Ancak sembol ile ilgili ayrıntılı sayılabilecek birtakım araştırmalarla karşılaşmak da mümkündür. Horus’un Gözü, mitolojik açıdan Ankh (Yaşam Çarmıhı) ile beraber maksimum tanınmış simgeler içinde kabul edilmektedir.

Horus’un Gözü Sembolü Nedir?

Mitolojik kaynaklarda sık sık yer verilen Horus’un Gözü, sembolü adına makul biçimde bir kaş ve bir gözden oluşmaktadır. Göz sürmeli olarak nitelendirilmekle birlikte, gözün kenarından yana doğru uzanan bir çizgi dikkat çekmektedir. Gözün aşağı kısmında bir çizgi daha uzanmış haldedir ve bu çizgi gözyaşını anlatım etmektedir. Horus’un Gözü mitolojide değişik karakterlerde görülür. Bunların; Horus, Ra ve Wadjet şeklinde sıralanması mümkündür. Sembolün kullanması bütün karakterler üstünde aynı şekle haiz olmasından Horus’un Gözü’nün kime işaret ettiğini, öteki detaylar olmadıkça, idrak etmek olası değildir.

Horus’un Gözü sembolü mitolojide bulunan hikayelerden ortaya çıkmıştır. Bir mite göre, Horus babasının parçalarını birleştirmek isterken gözünün birini kurban etmiştir. Diğer bir mite göreyse Set ile girmiş olduğu bir dövüşte Horus gözünü kaybetmiştir. Hangi öykü kabul görürse görsün, Horus’un gözü kültürel açıdan iyileşme ile bağdaştırılmıştır. Yerine göre bu sembole yenilenme anlamı yüklendiği de görülebilir.

Horus’un Gözü Sembolünün Kullanım Alanları Nelerdir?

Ay Gözü şeklinde de tanınmış Horus’un Gözü, temel olarak mitolojik bir simgedir. Bu simge birçok öykü ve mite mevzu olmayı başarmış, bununla yetinmeyip tanınmış kültürdeki yerini de almıştır. Buna göre, Horus’un gözü yakın dönemlerde dünya çapında varlığını sürdürdüğünden şüphelenilen İllüminati adlı örgütün işareti olarak kabul edilmektedir. Bu evrensel simge, bunun yanı sıra enerjisel bir niteliğe de haiz olup ebedi gücün sembolü olarak anlatım edilmektedir. Horus’un Gözü sembolünün en enteresan kullanım alanı para banknotlarıdır. Buna göre, 1 dolarlık banknotların arkasında bu sembolle karşılaşılması mümkündür.

İlginizi Çekebilir;  Akrep Burcu Kadını Özellikleri Neler?

Horus’un Gözü Sembolünün Etkileri

  • Nazar ve öteki fena etkisinde bırakır karşısında koruma sağladığına inanılır.
  • Ortamı olumsuz enerjiden, kişiyi de olumsuz duygu ve düşüncelerden arındırır.
  • Manevi bakımdan güçlenmeyi ve sezgisel yeteneğin ön plana çıkmasını anlatım eder.
  • Zor dönemlerde kişinin yenilenmesini ve iyileşmesini destekler.
  • Fiziksel ve psikolojik bakımdan dayanıklılığın ve iradenin artmasına yardım eder.

Horus’un Gözü Sembolü Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Horus’un Gözü, antik çağlarda ortaya çıkmasına karşın modern hayatın bir parçası şeklinde de kabul görmüştür. Bu bağlamda Horus’un Gözü ile ilişkilendirilen; dekor ürünlerine, takı parçalarına, macunlara, tılsımlara ve daha birçok araca rastlamak mümkündür. Bu sembolü barındıran rastgele bir nesne almadan ilkin Horus’un Gözü ve manaları incelenmelidir. Spiritüel sembollerin meditasyon ev bireysel ritüellerde kullanılmadan ilkin benimsenmesinin oldukça mühim olduğu unutulmamalıdır. Ürün gün içinde istem dışı da olsa görülebileceği bir alana yerleştirilmelidir.

İlgili Yazılar