Astrolojizm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İlişkinizi Sonsuza Dek Sürdürmenin En iyi 5 Yolu

İlişkinizi Sonsuza Dek Sürdürmenin En iyi 5 Yolu

admin admin -
528 0

İçindekiler

İlişkinizi Sonsuza Dek Sürdürmenin 5 Yolu

İlişkilerin çok emek gerektirdiği bir sır değil. Ama ya ilişkinizi sonsuza dek sürdürmek için yapabileceğiniz birtakım kolay şeyler olsaydı?

Bu yazıda, kalıcı bir ilişki için birtakım temel bileşenleri keşfedeceğiz. Romantizmi iyi mi canlı tutacağınıza, duygularla iyi mi etkili bir halde başa çıkacağınıza ve iyi/kötü vakit ilişkinizi iyi mi kuvvetli tutacağınıza bakacağız.

Bu nedenle, ilişkinizi sonsuza dek sürdürmeye hazırsanız, okumaya devam edin!

Bir İlişki Tam Olarak Ne Anlama Gelir?

İlişki” kelimesi değişik insanoğlu için değişik şeyler anlatım edebilir. Bazıları için bir ilişki, iki kişinin birbirleri ile ilgili hissettiklerini tanımlamanın kolay bir yoludur. “Bir ilişki içindeyiz” ifadesi bir çifti tanımlamanın yaygın bir yoludur. Ancak ötekiler için bir ilişki bundan çok daha fazlasıdır.

Bir ilişki, iki şahıs arasındaki bir bağlantıdır. Romantik bir partnerinizle olduğu gibi fizyolojik bir irtibat ya da yakın bir dostunuz gibi romantik bir irtibat olabilir. Her ikisinin bir kombinasyonu haline de gelebilir.

Ne tür bir ilişkiniz olursa olsun, bir miktar duygu içerecektir. En platonik ilişkilerde bile bir miktar romantik yatırım vardır. Ayrıca ilişkiler birtakım durumlarda mühim oranda emeğe gereksinim duyabilir. Ancak bunun yanısıra iinanılmaz derecede ödüllendirici de olabilirler.

Bir İlişki Neden Biter?

Hepimiz bunu yaşadık. Hepimizin kalbi kırıldı. Hepimizin “o” bulunduğunu düşündüğümüz, o kişinin bir kaçamaktan öteki bir şey olmadığı ortaya çıktı. Peki bir birlikteliğin bitmesine ne neden olur?

Bir birlikteliğin bitmesinin çoğu sebebi var. Siz ve eşiniz birtakım şeylerde aynı fikirde olmayabilirsiniz. Belki de yaşamdan değişik şeyler istiyorsunuzdur. Ya da bir ihtimal ikiniz içinde bir ortak kimya yoktur.

Sebep ne olursa olsun bir ilişki sona erdiyse, yaşaması harbiden zor bir tecrübe haline gelebilir. Ama her şey kıyamet gibi ve kasvetli olmak zorunda değil. İşte bir ayrılıkla iyi mi başa çıkılacağına dair birtakım ipuçları:

  1. Bittiğini kabul edin. Bu en zor kısım olabilir, yalnız birlikteliğin bittiğini kabul etmek önemlidir. Bu, onunla iyi olmanız gerektiği anlamına gelmez, yalnız işe yaramayacağı gerçeğini kabul etmeniz önemlidir.
  2. Geçmişe takılıp kalmayın. Birlikte geçirdiğiniz bütün sevinçli zamanların üstünde durmak kolaydır, yalnız o zamanların geçmişte kaldığını anımsamak önemlidir. Geçmişe takılıp kalmak yalnızca devam etmeyi zorlaştırır.
  3. Geleceğe odaklanın. Şimdi kendi mutluluğunuza odaklanma zamanı. Yapmak istediğiniz her şeyin bir listesini yapın ve onlar için çalışmaya başlayın.

Bitmiş olan ilişkinizden sizi kurtarmayı başardıysak, gelin hep beraber iyi mi kalıcı bir ilişki inşa edebileceğimize göz atalım:

1. İletişim

İletişim, rastgele bir birlikteliğin temel bileşenlerinden biridir. Düşünceleri, hisleri ve duyguları etkili ve anlamlı bir halde paylaşma yeteneğidir. Anlama ve anlaşılma yeteneğidir. Tüm ilişkilerin üstüne kurulduğu temel taştır.

İyi iletişim bir gecede olmaz; vakit içinde gelişen bir beceridir. Sabır, kolay ve gelişmeye hevesli olmayı gerektirir. Herhangi bir sıhhatli birlikteliğin en mühim bir parçalarından biridir.

Bir ilişkide etkili iletişimin çoğu yararı vardır. Güven oluşturmaya, anlayışı ve yakınlığı geliştirmeye destek olacaktır. Ayrıca çatışmayı çözmeye, stresi azaltmaya ve irtibat duygusunu geliştirmeye mühim katkısı olabilir.

2. Güven

Güven, sıhhatli ve kalıcı bir birlikteliğin en mühim yönlerinden biridir. Bir birlikteliğin üstüne kurulduğu temeldir ve onsuz bir ilişki çöker.

Güven, bir ilişkiyi birbirine bağlayan yapıştırıcıdır. İlişkilerimizde kendimizi güvenilir ve korunaklı hissetmemizi elde eden şey budur. Ne olursa olsun bizim açımızdan orada olacağına dair partnerimize emniyet duyduğumuz inancıdır.

Güven olmasaydı, partnerimizin amaçlarını sorgulayarak ve bizlere harbiden bağlı olup olmadığını merak ederek devamlı tetikte olurduk. Güven bizlere bu dünyada yalnız olmadığımız ve güvenebileceğimiz birine haiz olduğumuz konusu ile ilgili huzur verir.

Güven, bir birlikteliğin en mühim bileşenidir zira öteki bütün duyguların temelidir. Güven olmadan, sevmek ya da sevilmek için katiyen yeteri kadar huzurlu hissetmezdik.

3. Uzlaşma

Hepimiz bir ilişki içindeyken bu duyguyu biliyoruz ve işler istediğimiz gibi gitmiyor. Belki partnerimiz mantıksız davranıyor ya da kim bilir kendimizi fazladan titiz hissediyoruz. Durum ne olursa olsun, uzlaşmanın rastgele bir birlikteliğin hayati bir parçası bulunduğunu anımsamak olabildiğince önemli.

Uzlaşma ve antak kalma olmadan, ilişkiler hızla durgun ve sıkıcı hale gelirdi. Ayrıca, rastgele bir hususta ortak bir zemin bulmak olabildiğince zor olurdu. Partnerimizle uzlaşmayı öğrenmek, büyümemize ve kendimiz, birbirimiz ile ilgili daha çok malumat edinmemize destek olur. Aynı zamanda emniyet ve işbirliği oluşturmamızı sağlar.

Bu sebeple bir dahaki sefere partneriniz sizi üzdüğünde, uzlaşmanın önemini hatırlamaya çalışın. Kolay olmayabilir, fakat mutlaka buna değer!

4. Kaliteli Zaman

Bir ilişkide kaliteli dönemin önemi nedir? Dikkatimizi dağıtmadan birbirimize odaklanabileceğimiz bir zaman. Düşüncelerimizi ve duygularımızı paylaşmanın, birbirimizin arkadaşlığından zevk almanın ve anılar yaratmanın tarihi geldi!

Kaliteli dönemin genelde sevinçli ve etkin bir birlikteliğin en mühim bileşeni olduğu söylenir. Bunun nedenini görmek zor değil. Partnerimizle kaliteli vakit geçirdiğimizde ilişkimize yatırım yapmış oluyoruz. Onlara, zamanlarına ve birlikteliklerine kıymet verdiğimizi gösteriyoruz. Güven ve içtenlik inşa ediyoruz. Geriye bakabileceğimiz ve gelecekte ile ilgili gülebileceğimiz (veya ile ilgili ağlayabileceğimiz) ortak bir tarih yaratıyoruz.

Peki partnerinizle yeteri kadar kaliteli vakit geçirdiğinizden iyi mi emin olabilirsiniz? İşte birtakım fikirler:

1. Düzenli buluşma geceleri planlayın. Onları bir öncelik haline getirin ve takviminize koyun.

2. Her gün birbirinizle konuşmak için vakit ayırın. Bu, sabah kahvaltıdan sonra ilk iş ya da gece yatmadan önceki son şey olabilir.

3. Telefonlarınızı ve dizüstü bilgisayarlarınızı kapatın ve harbiden birbirinize odaklanın.

4. İkinizin de keyif alınmış olduğu bir şeyi beraber yapın. Yürüyüş yapmak ya da tenis oynamak gibi etken bir şey olabilir ya da film seyretmek ya da yiyecek pişirmek gibi daha huzurlu bir şey de olabilir.

5. Birlikte yedi gün sonu tatili yapın. Her zamanki ortamınızdan dışarı çıkın ve yeni yerler keşfetmek için birazcık vakit ayırın.

Partneriniz için kaliteli vakit ayırmak, ilişkiniz için yapabileceğiniz en mühim şeylerden biridir. Birbirinizle bağlantıda kalmanıza, emniyet ve yakınlık oluşturmanıza ve gelecek seneler süresince besleyeceğiniz anılar yaratmanıza destek olacaktır.

5. Saygı

Saygı, bir birlikteliğin üstünde yükseldiği vazgeçilmez adımlardandır. Saygı, ilişkilerimizde güvende ve huzurlu hissetmemizi elde eden şeydir ve partnerimize güvenmemizi elde eden şeydir.

Saygı olmadan, partnerimizin bizi harbiden önemseyip önemsemediği konusu ile ilgili endişelenirdik. Sürekli olarak bizi harbiden kendi çıkarları için kullanıp kullanmadıklarını merak ediyor olurduk. Saygı, partnerimizin samimi bulunduğunu ve bizi harbiden önemsediğini bilmek için bizlere huzur veren şeydir.

Saygı bizim açımızdan de önemlidir zira kendimiz olmamızı sağlar. Partnerlerimizin bizlere hürmet duyduğunu bildiğimizde, kim olduğumuz konusu ile ilgili kendimizden emin hale gelebiliriz. Maske takmak ya da olmadığımız biri gibi hareket etmek zorunda değiliz. Gerçek benliklerimiz olabilir ve hala sevildiğimizi ve hürmet duyulduğumuzu bilebiliriz.

İlişkinizi kalıcı kılma serimizin sonuna geldik. Umarız beğenmişsinizdir ve yararlı bulmuşsunuzdur. İlişkilerin zor olabileceğini görüyoruz, yalnız buna kıymet olduklarını da biliyoruz.

İlişkinizde sıkışmış hissediyorsanız, yardımın mevcut bulunduğunu unutmayın. Sorunlarınız üstünde çalışmanıza destek olabilecek danışmanlar ve terapistler var. Sadece bir öneri arıyorsanız, internet sitemizde destek olabilecek çoğu makalemiz de sizlerle.

İlginizi Çekebilir;  Erkekler Neden Aldatır?

İlgili Yazılar