Astrolojizm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Kadınlar mı Aldatır Erkekler mi?

Kadınlar mı Aldatır Erkekler mi?

admin admin -
448 0

İçindekiler

Kadınlar mı Aldatır, Erkekler mi?

Kadınların aldatması ya da adamların aldatması mevzusu ile ilgili çoğu münakaşa mevzusu bulunur. Günümüzde yaşanmış olan ilişkilerde olabildiğince sık şekilde görülen sorunlardan biri; aldatmaktır. Aldatan taraf için rastgele bir cinsiyet belirtmek başlangıç için yanlış olabilir. Topluma meydana getirilen araştırmalar kararında birtakım farklılıklar kuşkusuz ortaya koymuştur. Türkiye sınırları içerisinde bulunan adamların aşağı yukarı dörtte ikisi, kadınların ise %10 birinin partnerini bağlı olmadığı ortaya çıkmıştır. Dünya genelinde meydana getirilen araştırmalara bakılmış olduğu vakit maksimum aldatan ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alır.

İnsanlar Neden Aldatır?

İlişkilerinde bulunan tarafların birbirini aldatmasını nedeni olarak çoğu değişik vaziyet mevzubahis olabilir. İnsanlar genel hatlarıyla toplumsal varlıklardır, bu nedenden kaynaklı devamlı olarak değişik insanoğlu ile etkileşimde olmak ister. İlişki içerisinde bulunan kişiler toplumsal gereksinimlerini giderememek gibi sorunlardan kaynaklı sadakatsiz davranışlarda bulunabilir. Aslında ayrılık nedeni olarak gösterilebilecek bir niçin değildir. Temelde iki şahıs arasında yaşanmış olan birlikteliğin sorunlu olduğundan kaynaklı birtakım sorunlar yaşanabilir.
Yaklaşık son 20 senedir kadınların sadakatsizliğinde %40 artış yaşandı görülmüştür. Yapılan araştırmalar kararında alınan cevaplar üzgün hanımlarını sayısının arttığını ve mutsuzum aldatma eylemine dönüştüğü görülmüştür. Yapılan öteki incelemelerde 50’den sonuçlara bakılmış olduğu zaman; adamların aldatma nedeni cinsel odaklıdır. Kadınların ise aldatma nedenleri genelde romantik boşlukta olmalarıdır. İlişkilerde yaşanmış olan baskı, şiddet, eşler arasında yaşanmış olan tartışmalar, cinsel sorunlar ve şahsi olarak kendine bakamama gibi sorunlar aldatmayı niçin olabilir.

Erkeklerin Aldatmasında Kültürel Etkiler

Araştırmaların neticeleri bakılmış olduğu vakit erkeklerin aldatması nispet olarak daha çok çıkar. Özellikle adamların cinsel odaklı kadınların ise romantik odaklı bir aldatma eylemi yapmış oldu kabul edilir. Bu düşüncenin kabul edilmesini nedeni adamların türünün devamı için devamlı döllenme gönüllü olarak hissetmesi eşlerine bağlı kalmaları mevzusu ile ilgili birtakım SORUNLAR çıkartır. Kadınların ise çocuklarını ve kendisini besleyecek olan bir eş araması fikri ile tek eşli daha yatkın bireyler olmasıdır. Oranlar incelenmiş olduğu vakit bu düşünce her ne kadar doğruluğunu kursa da günümüzde kadınların aldatma oranları olabildiğince yükselmiştir.
Çiftler arasında meydana getirilen araştırmalar kararında adamların %57’si, kadınların %54’ü partnerini aldattığını söylemiştir. Aynı zamanda yakalanmayacağından emin olan kişilerin aynı soruya yanıt verme oranları ise; erkeklerde %74 ve hanımlarda %68’dir. Araştırmaların sonuçlarına bakılmış olduğu zaman; kültürün hanım ve adam cinsel eylemlerinde etkili olduğu görülür. İlişkilerde aldatma oranlarına bakılmış olduğu vakit adamların aldatmaya daha eğilimli olduğu görülür.

İlginizi Çekebilir;  Fitnessa Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı ?

Kadınlar ve Erkeklerde Aldatma Sonrası Psikoloji

Psikologlar yaptıkları araştırmalara göre; evli bir hanım işini aldatıyor ise ya işine ilişkisini keser ya da sevgilisi ile devam eder ve işi ile rastgele bir cinsel ilişkide bulunmaz. Kadınların romantik olarak iki adama bağlı olamadıkları görülmüştür. Erkek aldattıktan sonrasında yakalanma durumu olur ise büyük bir suçluluk ve pişmanlık duygusu hisseder. Yakalanan adamların büyük bölümü ilk önce reddetme gibi eylemlerde bulunur.
Aldatılan erkekler olabildiğince büyük bir kaosun içerisinde kalır. Duygusal olarak üzgün olmanın ötesine geçerek olabildiğince büyük bir acının içerisine düşer. Duygusal olarak üzgün olmasının yanı sıra bunun yanı sıra hiddet duygusu da olabildiğince yüksektir. Hissedilen tüm bu duyguları dışarıya karşı saklama çabasında bulunur Erkekler arasında aldatmayı karar veren kesim aşağı yukarı %6 gibi bir orandır. Aynı zamanda çoğu erkekte görülmüştür ki alkol tüketmek ya da değişik kişiler ile ilişkiye başlar. Psikolojik olarak tüm bunlar rehavet ve haiz olunan duyguların üstesinden gelmek olarak değerlendirilir. İlişkilerde aldatma nedenleri değişim gösterse de ruhsal olarak ortak sebeplere bağlıdır.

İlgili Yazılar