Astrolojizm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

admin admin -
442 0

İçindekiler

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Kendine makul rejimi bulmak için araştırmalar yapan her insanoğlunun Protein rejimi nedir sorusu minimum bir defa bakmış olduğu bir konudur. Bu hususta karşılara çıkan protein rejiminin içeriğiyle alakalı olabildiğince fazla münakaşa mevzusu vardır. Protein rejiminin kimlere faydalı, kimlere zararlı olduğu hakkında araştırmalar devam etmekle beraber dikkat edilerek yapılmasının icap ettiğini söylemek mümkündür. Genel olarak vücudunuzun ihtiyacına yönelik tercihler yaparak İdeal beslenme biçimini seçmeniz gerekmektedir. Özellikle protein rejimi gibi tek gıda grubuna yönelik olan rejimlerde bir diyetisyen kontrolünde olmanız olabildiğince ehemmiyet arz etmektedir. Doktor kontrolünde meydana getirilen rejimlerde yağ kütlesinden verilecek olan kalıcı kilo ile verdiğiniz kiloları tekrar almanız olabildiğince zor olacaktır. Son zaman diyetlerin olabildiğince meşhur olduğu görüldüğünde akıllarda bir çok soru işareti oluşturmaktadır. Bu soru işaretlerden bir tanesi de kuşkusuz sağlığa rastgele bir zararının bulunup bulunmayacağı konusudur.

Protein Diyeti Nedir?

Protein rejimine genel hatlarıyla bakıldığında, kas kütlesini artırmaya yoğunlaşan bir rejimdir ve yağ hacminin olabilecek minimum miktara indirilmesini elde eden bir diyettir. Özellikle karbonhidrat içeren besinlerin kullanımını tamamiyle yasaklayan protein diyetini yapmak bir çok insan için çok zor olabileceği gibi bunun yanı sıra tehlikeli olabilecek bir rejim olarak nitelendirilebilir. Bu rejim kısa müddette kilo vermek isteyenlerin ve bilhassa sporcuların olabildiğince fazla tercih etmiş olduğu bir diyettir. Hızlıca kilo verdirebildiği için birtakım riskli yönleri bulunan bu rejimi yapmadan önce, bir diyetisyen kontrolünde ilk önce vücudunuzun kas-yağ hacminin ölçülmesi sonrasında şayet diyetisyen onaylarsa ondan sonra bu rejim yapılmaya başlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir;  Hamilelikte Beslenme: Doğru Yiyecekler Ve Vitaminler

Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Protein rejiminde iyi mi yapılır sorusunu hepimiz sormaktadır. Bu diyet, et süt, yumurta, balık, peynir, tavuk gibi içinde yüksek miktarda protein bulunduran besinlerin, ızgara, fırın ya da haşlama olarak tüketilmesini içeren bir beslenme türüdür. Bu rejimde kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği gibi bütün öğünlerin sadece protein içeren besinlerin tüketilmesi istenmektedir. Dikkatli yapılmadığında aşırı derecede kas hacmi yitirilmesine yol açan bu diyetin yararlı olabilmesi için bir diyetisyen kontrolünde yapılması olabildiğince ehemmiyet arz etmektedir. Karbonhidrat kullanımını bilhassa yasaklayan bu rejim biçimi bir çok insan için olabildiğince zorlayıcı gibi görünebilir ama günümüzde aşırı kiloluluk gibi aşırı tehlikeli hastalıklar nedeniyle bu gıda grubundan uzak durulması da tavsiyeler arasındadır.
Protein içerikli gıdalardan oluştuğu için gün içinde acıkma gibi durumlar olmayacağı için bedenin enerjisine zarar vermeyen bu rejim bir çok diyetisyen tarafınca tavsiye edilen rejimler içinde yer almaktadır. Protein rejiminde vücut hasar gören dokuları onarım edebilmek için bilhassa göbek, bacak, kalça gibi bölgelerden alacağı yağları kullanmaktadır. Bu nedenle etkili olan rejimler içinde birinci sırada yer almaktadır. Vücutta biriken aşırı suyun da atılmasını elde eden bu rejimde iştah kesici hormonlar uyarılarak midenin normalden daha yavaş sindirmesi sağlanır ve neticede yavaş sindirilen bu besinler vücutta daha uzun süre durduğu için tokluk hissi uyandırmaktadır. Hızlı kilo verilmesi nedeniyle motivasyonu artıran bu diyet, kilo vermek isteyenler için en gözde rejim konumundadır.

Bu rejimi yapmak için rastgele bir müddet kısıtlaması bulunmamakla beraber en makul kilonuza inene kadar yapabileceğinizi söylemek olası olsa da rastgele bir sıhhat problemi yaşamanız dahilinde bu rejimi bırakmanız ve bir hekime görünmeniz gerekmektedir.

Protein Diyetinin Fayda Ve Zararları

Protein rejimi ilk zamanlarda süratli kilo verdirme özelliğiyle olabildiğince etkili olan bu rejim türü, porsiyonlardaki yağ oranları iyi ayarlanmadığında yüksek miktarda yağ alımına yol açan bu rejim olabildiğince riskli bir rejim olmaktadır. Çünkü protein değerleri yüksek olan besinler yağ içinde ne olduğu açısından da yüksek değerlere sahiptir. Bu nedenle porsiyonların dikkatli ayarlanması gerekmektedir. Protein rejiminin yarar ve zararları sizlerin tarzlarına göre değişebilen bir süreçtir.
Türkiye’de bilhassa et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi protein içinde ne olduğu bolca olan besinler olabildiğince fazla olduğundan ülkemizde bu biçim bir rejime adım atmak ve devam etmek olabildiğince basit olabilmektedir. Fakat gene de dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bu diyetin içinde ne olduğunun doğru hazırlanmaması halinde fazla protein alımının önüne geçilemez ve sonuç olarak da ciddi sıhhat sorunlarının oluşmasına niçin olabilir. Aşırı protein tüketiminin asli zararlarından biri böbreklerde taş oluşumu riskinin artmasıdır. Özellikle rejim yapanlar için aşırı alımında hayli zarara yol açan bu gıda grubu, fazla tüketildiğinde vücutta çevrilerek yağ olarak depolanma ihtimaline niçin olduğundan porsiyonların bir diyetisyen eşliğinde hazırlanması olabildiğince önemlidir.

İlginizi Çekebilir;  İlişkinizi Sonsuza Dek Sürdürmenin En iyi 5 Yolu

Protein Diyetinde Porsiyon Önerileri

Bu rejimde yumurta, et, balık, tavuk, süt, yoğurt , ayran, sebze ve meyveler, yulaf gibi besinlerin muayyen porsiyonlarla ölçülerek tüketilmesi gereklidir .Özellikle protein rejiminde neler yenir sorusu soranlar için bu diyetin olabildiğince muhtelif bulunduğunu söylemek mümkündür. Böyle bir rejim yapmayı düşünüyorsanız ilk önce kalori hesabı yapmanızın gerekmediğini bilmeniz gerekmektedir. Birçok insanoğlunun maksimum sevinçli olduğu noktalardan biri protein rejimi yaparken rastgele bir kalori hesabının yapılmayacak olmasıdır. Bu kuralı uygulamak bir çok insana olabildiğince basit gelirken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta şudur; bu rejimi yaparken tabağınızda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan kaide tabağınızdaki protein oranının haricinde yağ oranının da aşırı seviyelerde olmamasına dikkat etmektir. Bu payı ölçmek için de kuşkusuz ufak çaplı bir kalori hesabı yapmanız gerekecektir. Yiyeceklerin içerisindeki yağ oranını bir kez bilmeniz halinde tekrar hesaplamanızın gerekmeyeceğini de söylemek mümkündür. 1 ay gibi kısa bir müddette protein rejimiyle ne kadar kilo verilir sorusuna yanıt olarak sizin istikrarınız ve kilo vermeyi harbiden istemeniz dahilinde dilediğiniz kadar kilo verebileceğiniz söylenebilmektedr.
Genel olarak protein rejiminin rastgele bir zararının bulunmamasına karşın dikkatli yapılması ihtiyaç duyulan bu rejim protein rejimi nelerdir sorusu soranlar için olabildiğince etkili bir diyettir.

İlgili Yazılar