Astrolojizm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Yemek Tarifi: Zeytinyağlı Enginar Dolması

Yemek Tarifi: Zeytinyağlı Enginar Dolması

admin admin -
412 0

Zeytinyağlı enginar dolması yapmak için öncelikle enginarları haşlamalısınız. Enginarların saplarını kesip, büyük bir tencerede haşlayın. Bu işlem yaklaşık olarak 20-30 dakika sürecektir. Daha sonra soğanı ince ince doğrayıp zeytinyağında kavurun. Pirinci yıkayıp soğanlarla birlikte kavurmaya devam edin. İnce kıyılmış maydanoz, dereotu, tuz ve şeker ekleyin ve karıştırın. Bu karışıma bir limonun suyunu ilave ederek pirinçlerin daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz. Karışımı enginarların içine doldurun ve tencereye dizin. Üzerine zeytinyağı ve tuz serpin, az su ekleyin ve kısık ateşte pişirin. Son olarak zeytinyağlı enginar dolması soğuk servis edilir. Limon dilimleri ile garnitür yaparak sunabilirsiniz. Afiyet olsun!

Malzemeler

Zeytinyağlı enginar dolması yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit. Enginarlar, pirinç, soğan, maydanoz, dereotu, limon, zeytinyağı, tuz ve şeker yeterli olacaktır. Enginarlar dolgun ve taze olmalı, mümkünse kalın saplı olanları tercih edilmelidir. Pirinç olarak ince taneli ve kısa bir çeşit kullanmanız önerilir. Soğanlar ince ve doğranmış halde, maydanoz ve dereotu ise ince kıyılmış halde hazırlanmalıdır. Limon, zeytinyağı, tuz ve şeker de dolma için gereken lezzetin olmazsa olmaz unsurlarıdır.

Hazırlık

Hazırlık aşamasında enginarların saplarını kesip, büyük bir tencerede haşlamalısınız. Enginarların haşlama süresi yaklaşık olarak 30-40 dakika olacaktır. Haşlama işlemi sırasında enginarların renginin solmaması için limonlu su ekleyebilirsiniz. Bu sayede enginarlar güzel ve yeşil rengini koruyacaklardır.

2. Soğanı ince ince doğrayın ve zeytinyağında kavurun.

Enginar dolmasının lezzetindeki anahtar malzeme olan soğanları ince ince doğrayarak başlayın. Kavrulacakları zeytinyağı da bu işlem sırasında hazır olmalıdır. Soğanları zeytinyağının içinde cam bir tencerede pembeleşinceye kadar kavurun. Bu işlem, soğanların dolmanın içinde ezilmeden kalmasını sağlar ve dolmanın lezzetini artırır.

İlginizi Çekebilir;  Aloe Vera Faydası Nedir Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

3. Pirinci yıkayıp soğanlarla birlikte kavurmaya devam edin.

Pirinçlerinizi iyice yıkayıp süzün. Soğanları ince ince doğrayın ve zeytinyağı ile birlikte tavada kavurmaya başlayın. Pirinçleri soğanlarla birlikte kavurmaya devam edin ve ara sıra karıştırın. Pirinçler cam gibi bir görünüm kazandığında, tencereye aktarmak için hazırdır.

4. İnce kıyılmış maydanoz, dereotu, tuz ve şeker ekleyin.

Pirinçlerin daha lezzetli olması için ince kıyılmış maydanoz ve dereotu ekleyin. Ayrıca tuz ve şeker de tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra enginarların içine doldurun ve pişirmeye hazır hale getirin.

5. Püf noktası: Bir limonun suyunu ilave ederek pirinçlerin daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz.

Enginar dolması yapımı sırasında pirinçlerin daha beyaz ve berrak görünmesini istiyorsanız, karışıma bir limonun suyunu ilave edebilirsiniz. Limon suyu, pirinci beyazlatarak daha estetik bir görünüm sağlar. Ayrıca limonun ekşisi, yemeğin lezzetini de arttırır. Fakat limon suyu, yemeği ekşimsi yapabileceği için dikkatli bir şekilde ölçerek ilave etmelisiniz.

6. Karışımı enginarların içine doldurun ve tencereye dizin.

Enginar dolmasının iç harcını hazırladıktan sonra, hazırladığımız bu iç harcı enginarların içine dolduruyoruz. Bu işlem için öncelikle enginarların ortasındaki tüyleri çıkartıp, içlerini boşaltıyoruz. Sonrasında hazırladığımız iç harçı enginarların içine dolduruyoruz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise enginarların içlerini fazla doldurmamak, aksi takdirde yapımız patlayabilir. İç harcı enginarların içine doldurduktan sonra, hazırladığımız enginar dolmalarını tencereye diziyoruz. Tencereye üst üste dizmeden, tek tek dizmeye özen gösteriyoruz. Enginarların içlerine fazla miktarda dolgu kullanmadığımız sürece, yapımızın patlaması engellenmiş olacaktır.

7. Üzerine zeytinyağı ve tuz serpin, az su ekleyin ve kısık ateşte pişirin.

Enginar dolmalarını tencereye yerleştirdikten sonra, üzerine zeytinyağı ve tuz serpmelisiniz. Az miktarda su ekleyerek, kısık ateşte pişirmeye başlayabilirsiniz. Pişirirken, dolmaların tamamen suları çekmesine izin vermek önemlidir. Ayrıca, dolmaların fazla pişmemesi için de dikkatli olmalısınız. Yavaş pişirmek, dolmaların şeklini ve tadını korumaya yardımcı olacaktır. Bu lezzetli yemek, soğuk olarak servis edilir. Üzerine limon dilimleriyle garnitür yapabilirsiniz. Afiyet olsun!

İlginizi Çekebilir;  Dünya İlaç Çarkı Nedir?

Servis

Zeytinyağlı enginar dolmasını servis etmek için soğuk olarak servis etmelisiniz. Enginarların üzerine limon dilimleri serperek, servis yapabilirsiniz. Ayrıca, garnitür olarak dereotu veya maydanoz kullanarak dolmaları süsleyebilirsiniz. Zeytinyağı ve tuz ilavesiyle pişirilen dolmalar, soğuk servis yapılınca daha lezzetli ve ferah bir tat bırakacaktır. Afiyet olsun!

İlgili Yazılar